O nás

Detský folklórny súbor Čečinka vznikol v roku 1978 na ZUŠ vo štvrtom obvode miestnej časti hlavného mesta SR Bratislavy a v súčasnosti pracuje na Základnej umeleckej škole J.Kresánka na Karloveskej 32.

Súbor má 120 členov, detí vo veku od 8 do 16 rokov, z toho je 40 členov v prípravke a 80 aktívnych členov. Všetkých spája srdečný vzťah k folklóru. Svoj volný čas využívajú tieto talentované deti na oboznámenie sa s folklórnymi regiónmi Slovenska (zvyky, kroje, tanečné prvky, hudba).

V repertoári má tance, spevy a hudbu z rôznych rázovitých regiónov Slovenska, (napr.: Sekule, Myjava, Trenčín, Liptov, Šumiac, Tekov, Zamutov, Vyšné Raslavice atd.) ale aj tradičné zvyky a obrady obyvateľov Slovenska. DFS Čečinka je jediným detským folklórnym súborom, ktorý počas 30 rokov svojho trvania súvisle vychováva a vedie detskú ľudovú hudbu.

Vystúpeniami pri rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach, na sútažiach, prehliadkach a folklórnych festivaloch na Slovensku dokazujú mladí tanečníci, speváci a muzikanti, že súbor patrí medzi popredné detské folklórne súbory na Slovensku.

Veľa odchovancov DFS Čečinka po ukončení činnosti v súbore zostáva verných folklóru a svoje umenie a schopnosti uplatňujú vo vysokoškolských súboroch ako FS Lúčnica, Technik, Ekonóm, Gymnik, Liptov, Karpaty. Taktiež veľa odchovancov odchádza študovat na konzervatórium, VŠMU, SĽUK, Alkana a pod.

Súbor mal možnosť počas 30 rokov trvania reprezentovať Slovensko a jeho kultúru v Česku, Poľsku, Maďarsku, Chorvátsku, Bielorusku, Lotyšsku, Litve, Švajčiarsku, Taliansku, Turecku, Rakúsku, Mexiku, Havajských ostrovoch a USA.

Ľudovú hudbu vedie Ján Kružliak, spevácku zložku Viera Kordošová a v tanečnej zložke po Zdenke Mohnaczkej nastúpila už generácia jej bývalých žiačok Hana Balážová – Kopecká, Etela Mezeiová – Nôtová a Jana Hanzélyová –Scheinerová.